Ležíme v posteli v luxusním hotelu v Těrskolu, kde se netopí a neteče teplá voda, takže ani třetí den po návratu z Elbrusu jsme se ještě neumyli. Mě a Olču skolil nějaký střevní virus a dojít na záchod je stejný výkon jako předtím vylézt na Elbrus. Takže, jak to vlastně celé bylo…? 1/10 PŘES RUSKOU HRANICI Poslední večer v Gruzii jsme sice usilovně přebalovali batohy a naše ostatní zavazadla,...
Expedice ELBRUS 2016 proběhla od 3. září do 10. října. Cílem byl opět nejenom vrchol, ale především cesta. Proto sobotní start proběhl ve Vysočina Areně a první kilometry s námi absolvovaly desítky cyklistů včetně dětí. Až na Kavkaz jsme totiž mířili přes dvanáct zemí na kolech. Po dvou dnech jízdy už dál pokračoval jen tým v sestavě Olga Růžičková, Pavel Hendrych, Pavel Prokop a já. 1900 kilometrů ke břehům Černého moře podél řeky Dunaj, které jsme na silničních kolech ujeli bez dne odpočinku během čtrnácti dnů, nás doprovázel vůz Opel Movano s řidičem Tomášem Pojezným. Ten nás následně přesunul do ukrajinské Oděsy. Odtud jsme se více než tisíc kilometrů plavili trajektem do jediné asijské země na naší trase, Gruzie. Kvůli bouřím a počasí jsme ztratili čtyři dny, které nám právě v této nádherné zemi chyběly. Tím pádem jsme střídali horská kola a naše nové doprovodné vozidlo. Pod horu Elbrus jsme se dostali 2. října a už 4. října jsme stáli na jeho hlavním vrcholu. Já sám jsem neodolal a vystoupil i na jeho východní vrchol.
Elbrus ležící na hranicích mezi Evropou a Asií je s výškou 5642 metrů nad mořem nejvyšší horou Kavkazu. Elbrus je neaktivní sopkou s dvěma vrcholy – západním a východním. Vzdálenost vrcholů je 1500 metrů a jejich výšky jsou 5642 a 5621 metrů nad mořem. Svahy hory jsou pokryté ledovci a trvalou sněhovou pokrývkou s výškovou hranicí mezi mezi 3700 a 4000 metry.