Mount Vinson

NEJVYŠŠÍ HORA ANTARKTIDY
VRCHOL DOSAŽEN 25. PROSINCE 2017

Mount Vinson / 4892 m

Vrchol Koruny světa na Antarktidě

Vinson Massif jehož součástí je nejvýše položené místo kontinentu se nachází v pohoří Sentinel Range přibližně 1300 kilometrů za jižním polárním kruhem a ve vzdálenosti asi 1200 kilometrů od Jižního pólu. Masiv je přibližně 21 kilometrů dlouhý a 13 km široký. Pohoří bylo poprvé ze vzduchu zpozorováno a fotografováno 23. listopadu 1935 Lincolnem Ellsworthem v průběhu jeho trans-antarktického letu z ostrova Dundee na Rossův šelfový ledovec. Označeno bylo názvem Sentinel Range.

Podrobněji byl terén pohoří zmapován americkým geologickým průzkumem a letecky americkým námořnictvem až v letech 1958-66. Když se ukázalo, že se pohoří skládá ze dvou odlišných celků, byl název Sentinel Range omezen na severní část a jižní byla nazvána Heritage Range. A jméno objevitele Ellswortha bylo doporučeno pro celou skupinu těchto pohoří. Masiv s nejvyšším vrcholem je pojmenován je podle amerického kongresmana za stát Georgie Carla G. Vinsona, který významně podporoval průzkum Antarktidy. Nejvyšší vrchol byl objeven v lednu 1958, kdy jej spatřila posádka letadla US Navy ze stanice Byrd Station.

Na vrchol Mount Vinson jako první v prosinci 1966 vystoupila skupina deseti amerických vědců a horolezců vedená Nicholasem Clinchem. První skupina čtyř lezců dosáhla vrcholu 18. prosince a další členové výpravy následovali v dalších dvou dnech. V následujících týdnech učinili různí členové týmu také první výstupy na Mount Shinn (4660 m), Mount Gardner (4587 m), Long Gables (4059 m), Mount Ostenso (4085 m) a Mount Tyree (4852 m) což byl zdaleka nejtěžší výstup epedice. Pokud tedy jde o průzkumné horolezectví, může být americká antarktická horolezecká výprava považována za jednu z nejúspěšnějších a nejvýznamnějších expedic v historii.

Výška hory byla postupem času zpřesňována a aktuálně je pro Mount Vinson uváděna nadmořská výška 4892 metrů jako nejvyšší místo kontinentu.


Expedici Mount Vinson / Antarktida 2017 podpořili

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube