Koruna Světa

Koruna světa je aktuální projekt Radka Jaroše, jehož cílem je postupně stanout na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů světa. Projekt je logickým pokračováním Radkovy horolezecké kariéry během níž dokázal jako první čech a teprve patnáctý na světě dosáhnout všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje.

Korunu Světa a zároveň Korunu Himálaje dokázalo na naší planetě zkompletovat zatím pouze několik jedinců.

Základ Koruny světa Radka Jaroše byl položen výstupem na Mount Everest v roce 1998. Již v roce 1994 vystoupil na Mont Blanc, někdy označovaný za nejvyšší vrchol Evropy. Na jaře 2016, kdy vlastní projekt zahájil, dosáhl vrcholu aljašské Denali – nejvyšší hory Severní Ameriky. Ten samý rok na podzim dojel na kolech na Kavkaz, pod Elbrus a následně vystoupil na jeho vrchol, čímž dosáhl nejvyššího bodu Evropy.

V roce 2017 absolvoval expedici na Mount Kosciuszko – nejvyšší vrchol pevninské Austrálie. Stejně jako u ostatních expedic Koruny Světa platilo, že cílem není pouze dosažení vrcholu, a tak po výstupu na nejvyšší vrchol absolvoval legendární extrémní cyklistický závod Crocodile Trophy v severní části Austrálie. V prosinci 2017 vyrazil směrem na nejchladnější a nejopuštěnější kontinent planety - Antarktidu a její nejvyšší vrchol Mount Vinson. Stanul na něm 25. prosince 2017. K dosažení Koruny světa nyní zbývají „už jen“ Puncak Jaya – nejvyšší hora Oceánie, Kilimanjaro – nejvyšší hora Afriky a Aconcagua – nejvyšší hora Jižní Ameriky, na kterou je plánována expedice v roce 2018.

EXPEDICE

Mount Vinson / Antarktida 2017

NEJVYŠŠÍ HORA ANTARKTIDY
4892 M

Vinson Massif jehož součástí je nejvýše položené místo kontinentu se nachází v pohoří Sentinel Range přibližně 1300 kilometrů za jižním polárním kruhem a ve vzdálenosti asi 1200 kilometrů od Jižního pólu. Masiv je přibližně 21 kilometrů dlouhý a 13 km široký. Pohoří bylo poprvé ze vzduchu zpozorováno a fotografováno 23. listopadu 1935 Lincolnem Ellsworthem v průběhu jeho trans-antarktického letu z ostrova Dundee na Rossův šelfový ledovec.
Podrobněji byl terén pohoří zmapován americkým geologickým průzkumem a letecky americkým námořnictvem až v letech 1958-66. Nejvyšší vrchol byl objeven v lednu 1958, kdy jej spatřila posádka letadla US Navy ze stanice Byrd Station.
Na vrchol Mount Vinson jako první v prosinci 1966 vystoupila skupina deseti amerických vědců a horolezců vedená Nicholasem Clinchem. První skupina čtyř lezců dosáhla vrcholu 18. prosince a další členové výpravy následovali v dalších dvou dnech. V následujících týdnech učinili různí členové týmu také první výstupy na Mount Shinn (4660 m), Mount Gardner (4587 m), Long Gables (4059 m), Mount Ostenso (4085 m) a Mount Tyree (4852 m).
Výška hory byla postupem času zpřesňována a aktuálně je pro Mount Vinson uváděna nadmořská výška 4892 metrů jako nejvyšší místo kontinentu.

Copyright © 2016 Radek Jaroš . Design by Pavel Blažek
| Instagram | Facebook