Everest dlouho odolával četným pokusům o zdolání. První velká britská expedice se uskutečnila pod vedením Charlese Granvilla Bruce v roce 1922. Expedice se zúčastnilo 13 britských horolezců, včetně George Malloryho, a přes 160 nepálských a tibetských šerpů. Při této expedici se Mallory a další dva horolezci (bez použití kyslíku) poprvé dostali za hranici nadmořské výšky 8000 metrů, na vrchol se však nepodívali. Členem expedice byl také horolezec a chemik George Finch, jenž zde poprvé vyzkoušel přenosné kyslíkové bomby. O dva roky později se Mallory s Andrewem Irvinem opět pokusili o zdolání vrcholu, zpátky se však nevrátili a tak nelze s jistotou říci, do jaké výšky vystoupali. S největší pravděpodobností vrcholu ale nedosáhli.
Od prvních pokusů o zdolání nejvyšší hory světa uběhlo více než 30 let, než se poprvé na vrchol dostal Novozélanďan Edmund Hillary spolu s nepálským šerpou Tenzingem Norgayem. Stalo se tak 29. května 1953. Jako první bez použití umělého kyslíku svůj pokus úspěšně zakončili 8. května 1978 Reinhold Messner a Petr Habeler.
Dne 15. října 1984 vystoupili na vrchol bez použití kyslíku první českoslovenští horolezci – Zoltán Demján a Jozef Psotka. Ke svému výstupu použili Polskou cestu na jihozápadní stěně. Jozef Psotka bohužel při sestupu z Jižního sedla zahynul. První Čech, který stanul na vrcholu, byl Leopold Sulovský (1991).
Od té doby se na vrchol podívalo již mnoho horolezců a komerčních lezců, ale pouze dvě procenta výstupů byla uskutečněna bez použití umělého kyslíku.
Radek Jaroš se neúspěšně pokusil o zdolání Mt. Everestu severní stěnou na podzim roku 1994 během své první expedice do Himáláje. Výstup skončil pro špatné počasí pod Nortnovým kuloárem ve výšce 7 300m. O čtyři roky později se na Everest vrátil a při jarní expedici společně s Vladimírem Noskem stanuli dne 19. května na jeho vrcholu. Stali se tak teprve 12. a 13. horolezcem naší planety, kteří na nejvyšší horu vystoupili ze severní strany, z Tibetu, bez pomoci výškových nosičů a použití kyslíkových přístrojů.
Jméno Mount Everest dostala hora vysoká 8848 m po britském geodetovi a průzkumníku Indie siru Georgi Everestovi. Nepálský název zní Sagarmátha – v překladu „Tvář nebes“ a v tibetštině je nazývána Qomolangma, což znamená „Matka světa“.