Kilimanjaro

NEJVYŠŠÍ HORA AFRIKY
aktuální expedice

Expedice Koruny světa mě na konci roku 2019 zavede do Afriky.

Kilimanjaro / 5895 m

Vrchol Koruny světa v Africe

Kilimandžáro je jedním ze symbolů Afriky - jedná se o nejvyšší horský masiv tohoto kontinentu. Nalézá se v Tanzanii při hranici s Keňou a vrchol vystupuje asi 4 900 metrů nad okolní terén a tvoří tak výraznou místní dominantu. Přestože se nalézá téměř na rovníku, je vrchol pokryt typickou sněhovou pokrývkou, která se promítla i do názvu – v masajštině je nazýván Oldoinyo Oibor (Bílá hora) a svahilsky Kilima Njaro (pravděpodobně Svítící hora).

Horský masiv Kilimandžáro se skládá ze tří nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Na vulkánu Kibo se ve výšce 5 895 m nad mořem nachází nejvyšší bod Tanzanie a zároveň celého Afrického kontinentu – vrchol Uhuru (česky vrchol svobody).

Hora je od roku 1973 součástí Národního parku Kilimandžáro. V roce 1987 byla zdejší krajina prohlášena světovým dědictvím UNESCO.

Vrchol byl poprvé zdolán armádním zvědem z kmene Marangu jménem Johannes Kinyala Lauwo, který údajně vylezl na horu devětkrát, než si uvědomil, že se jedná o kráter. Lauwo byl průvodcem prvních zdokumentovaných horolezců na vrcholu hory – Němce Hanse Meyera a Rakušana Ludwiga Purtschellera 6. října 1889.

Copyright © 2016 Radek Jaroš . Design by Pavel Blažek
| Instagram | Facebook