Radek Jaroš

profesionální horolezec, fotograf, držitel tzv. Koruny Himálaje
narozen 29. 4. 1964 Nové město na Moravě

Radek započal své vysokohorské dobrodružství neúspěšným pokusem o zdolání Mt. Everestu v roce 1994. Kouzlu nejvyšších hor však naprosto podlehl a při své druhé výpravě do Himálaje v roce 1998 se mu podařilo vrcholu Mt. Everestu dosáhnout. Následovaly roky návratů s nespočtem expedic v jejichž průběhu velmi pozvolně uzrávala myšlenka, pokusit se o dosažení všech čtrnácti nejvyšších vrcholů světa. Hor převyšujících svou výškou magickou hranici 8000 metrů nad mořem.

Dosažení tzv. Koruny Himálaje, jak se 14 nejvyšším vrcholům světa říká, ale nebylo Radkovým jediným cílem. Tím neméně důležitým bylo i dosáhnout jejich vrcholů bez služeb výškových nosičů nebo použití umělého kyslíku. Speciálně druhý fakt, že si Radek při svých výstupech nepomáhal umělým kyslíkem, velmi výrazně zvyšovalo náročnost jeho výstupů. Natolik, že podobné výstupy mají v horolezeckých statistikách vlastní kategorii a Radek je po završení jeho několikaletého snažení, teprve 15. člověkem na světě, kterému se bez pomoci umělého kyslíku podařilo na všechny vrcholy nejen dostat, ale také se z nich v pořádku vrátit.

Když nejde o život, jde o h....

Radkovo motto. Jeho dalším oblíbeným je:
... sny jsou od toho aby se plnily ...

Pohyb v horách, natož těch nejvyšších, má zákonitě svá rizika. Přežití vyžaduje obrovské zkušenosti, fyzičku, ale také specifický přístup a myšlení. Ten Radkův celkem výstižně definuje jeho výše uvedené motto. A byla by chyba si ho vykládat jako laxnost nebo lehkomyslnost. Je to spíše pochopení, že život jsou vržené kostky a na každého občas čeká nějaká ta nešťastná náhoda. Jenom na nás pak je, jak se k ní dokážeme postavit, vyrovnat se s ní a hlavně - jít dál.

Radek souhrou neštastných náhod, díky na sobě nezávislých zdánlivě nevýznamných rozhodnutí, utrpěl během sestupu z Annapurny v roce 2012 těžké omrzliny na většině prstů u nohou. I přes poměrně velmi rychou zdravotní pomoc, sedm operací a obrovské úsilí doktorů, přišel Radek o celkem jedenáct článků prstů. Annapurna byla 13. horou na jeho cestě za Korunou Himálaje. Třináctou… Jak ale jeho druhé motto napovídá, sny jsou od toho, aby se plnily. A tak i přes menší handicap, který amputované prsty představují, se Radek vrátil o dva roky později do Himálají aby svůj sen dokončil. Cílem nebyl žádný menší kopec, než obávaná K2. Pokud nejde o život…

Někdo se možná zeptá proč? Proč riskovat? Odpovědí může být ale tisíce. Odpovědí může také být, že ten kdo ví se nepotřebuje ptát, a ten kdo neví, by stejně odpověď nepochopil. Vlastní ego, možná nějaká ta sláva a uznání… Bez pochyb je jednou ze správných odpovědí láska k horám. Jejich krásám, dobrodružství, jedinečným zážitkům, které v nich člověk zažije. Jako svědectví může posloužit několik dokumentárních filmů, fotografie, výstavy, knihy. Upřímně a bez zbytečného přikrašlování vypovídající příběh rodáka z Vysočiny na jeho cestě za snem.


K2, poslední klenot mé Koruny Himaláje

Kniha uzavírá svým příběhem dvacetileté himálajské dobrodružství nejúspěšnějšího českého horolezce Radka Jaroše. Je volným pokračováním publikací Hory shora a Hory shora 2, ve kterých jsou popsány jeho výstupy na předešlých třináct osmitisícových vrcholů planety. Radek Jaroš byl na dosah vrcholu K2 hned při své první expedici na tuto horu v roce 2001, kdy prostoupil Česenovým pilířem na její rameno. Tehdy se musel pro nečekanou změnu počasí vrátit z výšky 8000 m do základního tábora. I následující pokusy v letech 2003 a 2005 zmařilo počasí. V roce 2007 se v základním táboře zranil a musel expedici ukončit. Vrcholu K2 dosáhl Radek 26. července 2014 a stal se tak teprve patnáctým horolezcem na světě a prvním Čechem, který bez použití kyslíku a na rozdíl od mnohých i bez pomoci výškových nosičů vystoupil na všech čtrnáct světových osmitisícovek.

Koupit knihu

V lavině

Autorkou této pohádkové knížky je Radkova dcera, Andrea Jarošová. Jak sama poznamenala, příběh je něco mezi Malým princem a Klubem rváčů. Nechme se překvapit...

Koupit knihu

Hory shora 2

Dobrodružné vyprávění horolezce Radka Jaroše z dalších sedmi výstupů patřících do tzv. Koruny Himálaje - projektu, jehož cílem je stanout jako první Čech na vrcholech všech čtrnácti nejvyšších hor světa.

Koupit knihu

Hory shora

Poutavé příběhy z cesty za Korunou Himálaje. Prvních sedm osmitisícových vrcholů, doplněné množstvím fotografií z míst kam se dostane pouze několik desítek lidí naší planety.

Koupit knihu

Hory, má panenko

Extrémní horolezec a dospívající dcera. Sportovec a kavárenská povalečka. Je možné, aby si rozuměli? Spojujícím mostem při pohledu na svět může být i neobvyklá kniha plná příběhů nejen z hor.

Koupit knihu
Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube