Aconcagua

NEJVYŠŠÍ HORA JIŽNÍ AMERIKY
AKTUÁLNÍ EXPEDICE

Expedice Koruny světa mě na konci roku 2018 zavede do Jižní Ameriky.
Cílem je totiž výstup na nejvyšší vrchol Jižní Ameriky, který je zároveň nejvyšším vrcholem jižní polokoule. Aconcagua leží v argentinských Andách poblíž hranice s Chile a je výrazná svou prominencí, okolní hory převyšuje asi o 1000 metrů. Mimořádné objektivní nebezpečí zde představuje velmi silný studený vítr, dosahující někdy rychlosti až 200 km/h. Je to důsledek odpařování velké vodní masy v Tichém oceánu, která se sráží nad Aconcaguou s horkým vzduchem z pamp na druhé straně masivu And. Z bezvětří a relativního klidu se může počasí otočit během několika hodin. Tento větrný vír, ve kterém zároveň prudce klesá teplota, může trvat hodiny ale i dny.

Aconcagua / 6961 m

Vrchol Koruny světa v Jižní Americe

Aconcagua je hora nalézající se v západní části Argentiny. S nadmořskou výškou 6961 m n. m se jedná o nejvyšší horu Ameriky. Zároveň je také nejvyšší horou západní a jižní polokoule a nejvyšší horou mimo Asii. Aconcagua převyšuje okolní štíty až o 1000 m. Hora a její okolí je součástí Přírodního parku Aconcagua. Na úbočích hory se nachází několik ledovců, nejvýznamnějšími jsou Polský ledovec na severovýchodě a Anglický ledovec na východě. U hory pramení řeka Aconcagua, která odtéká západním směrem a ústí do Tichého oceánu poblíž města Valparaíso v Chile.

V jazyce Inků se nazývala Anco-cahuac. Tento název v kečuánštině znamená Bílá stráž. To, že Inkové vystoupili na vrchol jako první, dokázáno není, ale nesporně se dostali do velké výšky. Na jiných vrcholech And byly nalezeny jejich stopy a to i ve výškách přes 6000 m.

Prvním Evropanem, jenž prozkoumal okolí Aconcaguy byl generál José de San Martín se svou obrovskou armádou o 53 000 vojácích, 10 600 mulách a 1600 koních. V roce 1817 se dostal přes masiv And právě v této oblasti. Charles Darwin uviděl Acocaguu v roce 1832. Jako první Evropan se pokusil vylézt na vrchol Paul Gussfeldt (jeden z nejznámějších horolezců Německa tehdejší doby), který se v roce 1883 dostal do výšky 6560 m. První, kdo dosáhl samotného vrcholu hory byl horský vůdce ze Švýcarska Mathias Zurbriggen v roce 1897. Další dva členové expedice vystoupili na vrchol několik dní poté.

Copyright © 2016 Radek Jaroš . Design by Pavel Blažek
| Instagram | Facebook