Expedice Mount Vinson / Antarktida 2017

Druhá letošní expedice Koruny světa mě na samém konci roku 2017 zavede na světadíl věčného ledu.
Cílem je totiž výstup na nejvyšší vrchol Antarktidy – Mount Vinson. Ten leží ve vnitrozemí, asi 1300 km za jižním polárním kruhem. Vzhledem k tomu, že na expedici vyrážíme 13. prosince a v oblasti za polárním kruhem se budeme pohybovat v období letního slunovratu si důkladně užijeme polárního dne. A je také celkem zřejmé, že letošní Vánoce i Nový rok strávím na sněhu.

-------------

VRCHOL KORUNY SVĚTA NA ANTARKTIDĚ

Vinson Massif jehož součástí je nejvýše položené místo kontinentu se nachází v pohoří Sentinel Range přibližně 1300 kilometrů za jižním polárním kruhem a ve vzdálenosti asi 1200 kilometrů od Jižního pólu. Masiv je přibližně 21 kilometrů dlouhý a 13 km široký. Pohoří bylo poprvé ze vzduchu zpozorováno a fotografováno 23. listopadu 1935 Lincolnem Ellsworthem v průběhu jeho trans-antarktického letu z ostrova Dundee na Rossův šelfový ledovec. Označeno bylo názvem Sentinel Range.

Podrobněji byl terén pohoří zmapován americkým geologickým průzkumem a letecky americkým námořnictvem až v letech 1958-66. Když se ukázalo, že se pohoří skládá ze dvou odlišných celků, byl název Sentinel Range omezen na severní část a jižní byla nazvána Heritage Range. A jméno objevitele Ellswortha bylo doporučeno pro celou skupinu těchto pohoří. Masiv s nejvyšším vrcholem je pojmenován je podle amerického kongresmana za stát Georgie Carla G. Vinsona, který významně podporoval průzkum Antarktidy. Nejvyšší vrchol byl objeven v lednu 1958, kdy jej spatřila posádka letadla US Navy ze stanice Byrd Station.
Na vrchol Mount Vinson jako první v prosinci 1966 vystoupila skupina deseti amerických vědců a horolezců vedená Nicholasem Clinchem. První skupina čtyř lezců dosáhla vrcholu 18. prosince a další členové výpravy následovali v dalších dvou dnech. V následujících týdnech učinili různí členové týmu také první výstupy na Mount Shinn (4660 m), Mount Gardner (4587 m), Long Gables (4059 m), Mount Ostenso (4085 m) a Mount Tyree (4852 m) což byl zdaleka nejtěžší výstup epedice. Pokud tedy jde o průzkumné horolezectví, může být americká antarktická horolezecká výprava považována za jednu z nejúspěšnějších a nejvýznamnějších expedic v historii.

Výška hory byla postupem času zpřesňována a aktuálně je pro Mount Vinson uváděna nadmořská výška 4892 metrů jako nejvyšší místo kontinentu.

MATERIÁLEM POMOHLI
GENERÁLNÍ PARTNER

Staňte se generálním partnerem
projektu 15 nejizolovanějších hor světa!

Více informací na telefonu +420 602 537 277 nebo email adrese

PODPORUJI
Copyright © 2016 Radek Jaroš . Design by Pavel Blažek
| Instagram | Facebook