Annapurna 8091 m

vrchol dosažen 6. května 2012

Annapurna není osamocená hora, toto označení patří vlastně celému himálajskému masivu v délce 55 kilometrů, jenž vytváří severní uzávěr nepálského Pokharského údolí. Jeho nejvyšší vrchol Annapurna I se nalézá na východní straně velké soutěsky, kterou protéká řeka Kali Gandaki a jež ji odděluje od masivu Dhaulágirí.

Od výstupu na tuto osmitisícovku odrazuje i zkušené horolezce mnohé extrémní nebezpečí, na prvním místě pak nesčetné laviny padající ve směrech výstupových tras. Proto také patří její vrchol mezi ty s nejnižším počtem úspěšných výstupů. Naopak počet mrtvých či ztracených horolezců patří mezi nejvyšší. Obecně se soudí, že to z ní činí objektivně nejnebezpečnější osmitisícovku.

Do dějin himálajského horolezectví přitom vstoupila jako první osmitisícová hora, jež dovolila horolezcům vystoupit až na svůj vrchol. Prvenství si připsala expedice vynikajících francouzských horolezců vedených Mauricem Herzogem. Spolu s Louisem Lachenalem dosáhli vrcholu 3. června 1950; za úspěch zaplatili velmi vážnými omrzlinami.

První vystoupila na Annapurnu Holandskou cestou 15. října 1978 česká horolezkyně Věra Komárková. Byla členkou americké horolezecké výpravy, v USA také po emigraci ze socialistického Československa žila. V dubnu o deset let později stanul na vrcholu po průstupu Boningtonovou cestou v jižní stěně Josef Rakoncaj (tzv. Anglický pilíř) jako člen mezinárodního týmu L'esprit d'équipe. A na podzim téhož roku se vrchol podařil 2. října českým horolezcům Josefu Nežerkovi a Jindřichu Martišovi, a to po prvovýstupu v severozápadní stěně. I oni byli členy mezinárodní výpravy.

Radek Jaroš na vrchol Annapurny vystoupil 6. května 2012 společně s Janem Trávníčkem. Výstupu předcházela aklimatizace ve stěně Lhotse z důvodu minimalizace objektivního lavinového nebezpečí na Annapurně. Výstup byl veden severozápadní stěnou, vlevo od francouzské cesty, za extrémně nepříznivých meteorologických podmínek. Provázely jej bouře, sněžení a laviny. V posledních dvou dnech vystoupali členové expedice pouhých 250 metrů denně. K vrcholu vyrazili z pátého výškového tábora v sedmi tisících metrech v 9 hodin večer a po dvanácti hodinách lezení Radek dosáhl vrcholu své třinácté osmitisícovky.

Annapurna v sanskrtu znamená „Bohyně sklizně“. Je vysoká 8091 metrů.

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube