Cesta vzhůru

Cesta vzhůru vypráví o umanutosti, o zdolávání vlastních a obecně lidských limitů, ale také o kompromisech a ceně, kterou mohou mimořádné osobní výkony stát. Radek Jaroš si jako první Čech a teprve patnáctý člověk na světě splnil horolezecký sen a zcela unikátně za přítomnosti kamery vystoupil na poslední z nejvyšších hor světa K2, která mu chyběla do tzv. Koruny Himálaje.

Film se tak pro diváka stává mimořádnou příležitostí absolvovat společně s Radkem a jeho horolezeckými přáteli Miskou a Trávou strastiplnou cestu na osmitisícový vrchol a stát se na malou chvíli doslova součástí expedice na K2. Štíty velehor jsou najednou dostupnými i pro ty, kteří hory sice obdivují, ale něco podobného by nikdy sami nepodnikli. Diváci tak mohou díky filmu autenticky prožívat obavy i úlevu hlavních hrdinů, pocítit tíhu každého kroku i dechu v nepředstavitelné nadmořské výšce a snad i nakonec porozumět majestátné kráse, za jejíž dotek se mnohdy platí tou nejvyšší cenou. Na rozdíl od horolezeckých filmů jsou součástí děje další paralelní postavy mimo expedici, rodinní příslušníci Radka Jaroše. Film sleduje jejich mnohdy zoufalou snahu vypořádat se s vlastním strachem o někoho blízkého, pochopit ho anebo se alespoň s nepochopením jeho nebezpečné záliby pokoušet vyrovnat. V Cestě vzhůru nejde o pouhou dokumentaci historického úspěchu českého horolezectví, ale též o širší pohled na lidské zdolávání extrémních překážek, a to nejen ve fyzickém slova smyslu.


Premiéry

1. 8. 18:00 hod. Litoměřice Festival Fifeli / 23. 8. 20:00 hod. Praha Lucerna / 23. 8. 20:30 hod. Praha Světozor / 27. 8. 17:30 hod. Plzeň Beseda / 30. 8. 12:00 hod. Teplice nad Metují / 2.9. 20:30 hod. Brno Scala / 3. 9. 19:00 hod. Ostrava Cinestar / 3. 9. 20:30 hod. Olomouc Central / 6. 9. Nové hod. Město na Moravě / 8. 9. 18:00 hod. Mladá Boleslav Cinestar / 8. 9. 20:00 hod. Liberec Cinestar / 9. 9. 20:00 hod. Hradec Králové Centrál

Program kin na stránkách ČSFD - Film Cesta vzhůru ›

O filmu

scénář, režie, kamera: David Čálek
námět: Petr Plewka, David Čálek
producent: Richard Němec
spoluproducent: Petr Plewka
koproducenti: Helena Uldrichová, Ivan Ostrochovský
hudba: Ivan Acher
střih: Jan Daňhel
dramaturgie: Věra Krincvajová
mix a postprodukce zvuku: Václav Flegl, Petr Lenděl
záznam zvuku: Ludvík Bohadlo, Matěj Němec, Ivan Horák

© 2015 verbascum, Česká televize, punkchart films

Copyright © 2016 Radek Jaroš . Design by Pavel Blažek
| Instagram | Facebook