Shishapangma 8046 m

vrchol dosažen 9. října 2004

Nejnižší ze čtrnácti osmitisícovek leží v pohoří Himálaj ve středním Tibetu asi 120 km na západ od masivu Mount Everestu.

Shishapangma byla ze všech osmitisícovek zdolána jako poslední. Jako první na jejím vrcholu stanula čínská expedice 2. května 1964, jejímž vedoucím byl Xǔ Jìng. Jelikož leží celá hora v Tibetu, byla pro cizince nepřístupná až do roku 1980. V ten rok stanuli na vrcholu Němci a poté Rakušané.

Roku 1990 na vrchol vystoupal Josef Rakoncaj jako první Čech v rámci francouzsko-italsko-britsko-českého prvovýstupu severní stěnou na centrální vrchol. Většina expedic se vydává klasickou čínskou cestou v jejích několika variantách, která vede severním hřebenem. Výstup Radka Jaroše, Zdeňka Hrubého, Martina Minaříka a Petra Maška z 9 října roku 2004 britskou cestou JZ stěnou alpským stylem byl oceněn Českým horolezeckým svazem jako výstup roku. Radek Jaroš a Petr Mašek se navíc ve vrcholové části odklonili od britské cesty a poslední stovky metrů vystoupili mixovým žlabem přímo na hlavní vrchol. Jedná se tak o poslední český prvovýstup na osmitisícovku. Shishapangma byla poslední osmitisícová hora na jejímž hlavním vrcholu do té doby Češi nestáli.

Původní tibetský název hory vysoké 8027 m Shi sha sbang znamená „Vrchol nad travnatými planinami“. V Sanskrtu se hora jmenuje Gosainthan, což lze přeložit jako „Svaté místo“.

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube