Další klenot Koruny Světa

Nejvyšší vrchol Austrálie. A nejnižší z Koruny Planety. Je jasný, že nejde o žádný horolezecký problém a za krásného počasí jde v podstatě o pohodovou vycházku. Ale to na horách není pořád. A tak i náš výstup jsme museli nakonec o několik dnů odložit. Původně jsme se na Kosciuzsko chystali v neděli ihned po závodě v Canberra. Měli jsme na vrcholu sraz s „Žankem“ Rusňákem, Čechem žijícím v Sydney, který tam vylezl už večer a spal v sedle. Mlha, sněžení a vichřice ho tam ale uvěznila na dva dny a dolů se mu podařilo sestoupit až v pondělí odpoledne. Takže jsme měli čerstvý report o prožitém pekle.
Už několikrát jsem psal, že chlad a zima, která v Austrálii panuje, nás zaskočila. Jediný dlouhý kalhoty High Point, který jsem měl na výstup, jsou opravdu málo a už jsem nakoupil džíny, tepláky, mikinu… V domech se tady v podstatě netopí a tak ráno vstáváte do podobných teplot v domě, jako jsou venku. A v Canberra třeba i sněžilo! Ještě že se závod jel v sobotu a ne v neděli!
V pondělí jsme se s Olgou přesunuli k jezeru Jindabyne a proklepali se nocí k mrazivému ránu v mobilním domku v campu. Skoro všechno teplé oblečení šlo na tělo. Možná symbolicky místo thermoprádla jsem musel do australských tepláků. Craft už nemá zájem o spolupráci, a tak budu na Antarktidu hledat novou značku. Po včasné snídani jsme se přesunuli po Alpine Way do zimního střediska Thredbo. Původně jsme sice plánovali světovou bombu- prvovýstup alpským stylem diretisimou přímo pod lanovkou, ale nakonec jsme změnili plány a na horní stanoviště se svezli čtyřsedačkou. Díky logistické přípravě jsem netušil, kde hora je, a tak jsme po nasazení sněžnic vyrazili na hřeben přímo za nosem. Rozhlídnout se a vytipovat nejvyšší vrchol. Naštěstí se nám nepodařil stejný omyl jako objevitelům a trefili jsme ten správný na poprvé. Místy hluboký navátý sníh, místy vymeteno vichřicí na led. Ale žádné technické lezení, trhliny, laviny jako v Himálaji. 29.8. 2017 okolo jedné jsme tedy s Olgou stáli na vrcholu u kamenné mohyly značící nejvyšší vrchol kontinentu Austrálie. Další klenot do Koruny Světa. V prosinci je na řadě cesta na Antarktidu.
A pro mě končí „pohoda“ lezení a čeká „inferno“ Crocodile Trophy…

Komentáře


Obrázek uživatele Tom
Jojojo! Veliká gratulace.....Vám:-) A už valte dolů......... mažte řetězy, lanka.... ale hlavně, víš co viď:-).... furt šlap! a užívejte...
Obrázek uživatele Tom
Tom

Obrázek uživatele Eva Vrbková
Ahoj Radku, super, moc gratuluji k úspěšnému výstupu na nejvyšší vrchol Austrálie a dosažení dalšího klenotu do Koruny Světa:-) Teď Tě čeká to horší Crocodile Trophy, ale ty to dáááš:-) Mějte se a užívejte. Zdravím
Obrázek uživatele Eva Vrbková
Eva Vrbková

Obrázek uživatele ZDziSlaw
Interesting Facts About Mount Kosciuszko I invite you also to the English & Polish version of this mtkosciuszko.org.au website. There related messages are a lot of information about the conquest of Mt Kosciuszko the highest peak of Australia, and about Paul Edmund Strzelecki the explorer who gave the mountain its name. Check the text sitemap page to see all the titles Many thnx.
Obrázek uživatele ZDziSlaw
ZDziSlaw

GENERÁLNÍ PARTNER

Staňte se generálním partnerem
projektu 15 nejizolovanějších hor světa!

Více informací na telefonu +420 602 537 277 nebo email adrese

HLAVNÍ PARTNEŘI
PARTNEŘI
MATERIÁLEM POMOHLI
PODPORUJI
Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube