Makalu 8463 m

vrchol dosažen 21. května 2008

Tato pátá nejvyšší hora světa vždy představovala velikou výzvu svými strmými stěnami a výraznými hřebeny, jež z ní činí jednu z nejobtížněji dosažitelných osmitisícovek. Leží zhruba dvacet kilometrů na východ od Mount Everestu na hranicích Číny a Nepálu.

Jako ostatní nepálské osmitisícovky nebyla Makalu pro cizince do roku 1949 přístupná, a tak historie výstupů počíná až v roce 1954 expedicemi Američanů a Britů. Prvenství však připadne členům expedice francouzské. 15. května 1955 završují Francouzi při druhé expedici dvouleté úsilí, na vrchol vystupují Lionel Terray a Jean Couzy. Francouzský tým vytvořil na Makalu tzv. normální či klasickou cestu severní stěnou a severovýchodním hřebenem přes sedlo mezi Makalu a Kangčundze (Makalu-La).

Makalu se stala cílem expedice československých horolezců poprvé v roce 1973. Pro výstup byl vybrán impozantní tzv. Jihozápadní pilíř, jímž horolezci chtějí dosáhnout Jižního vrcholu a dál postupovat jihovýchodním hřebenem k vrcholu hlavnímu. Tento dosud nezopakovaný prvovýstup dokončí o tři roky později; na vrchol vystoupí 24. května Slovák Milan Kriššák a Čech Karel Schubert. Společně s nimi je na vrcholu také člen španělské expedice Jose Camprubi. Při sestupu však Karel Schubert tragicky zahyne; jeho osud inspiruje později vznik čs. televizního filmu Vynes na horu svoj hrob (1979).

Radek Jaroš se na Makalu přesunul společně se svým spolulezcem Zdeňkem Hrubým po úspěšném výstupu na Dhaulágirí. Pro nedostatek času měli před sebou pouze jeden pokus. K výstupu se odhodlali i přesto, že v jeho závěru byl hlášen nastupující monzun. Zdeněk Hrubý vzdal nad sedlem Makalu-La, Radek nakonec dne 21. května 2008 stanul na vrcholu společně s australským a skotským horolezcem. Zároveň se stal jediným člověkem na světě, který v krátké jarní sezóně dokázal vystoupit na dva osmitisícové vrcholy.

Jméno Makalu pochází nejspíše ze sanskrtského Maha Kala a znamená „Velký Temný“, což je jedním ze jmen boha Šivy. Je vysoká 8463 metrů.

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube