Cho Oyu 8201 m

vrchol dosažen 10. května 2004

Cho Oyu leží v Himálaji na hranici Nepálu a Číny, resp. Tibetu nedaleko od ledovcem pokrytého sedla Nangpa La, které slouží jako hlavní obchodní cesta mezi šerpy z Tibetu a nepálského regionu Khumbu.

Vrchol této hory byl pátým dosaženým osmitisícovým vrcholem v historii po Annapurně (1950), Mount Everestu (květen 1953), Nanga Parbat (červenec 1953) a K2 (červenec 1954). Prvovýstup provedla 19. října 1954 rakouská expedice, jejímiž členy byli Joseph Joechler, Herbert Tichy a šerpa Pasang Dawa Lama. Jejich prvovýstup byl ve své době ojedinělý, nevyužívali podpory nosičů, ani umělého kyslíku. Na vrchol se dostali západním úbočím z Tibetu a tuto cestu stále využívá drtivá většina horolezců, z Nepálu se leze pouze ojediněle.

O první československý výstup se postarala Dina Štěrbová společně s Věrou Komárkovou (občanka USA). Povedlo se jí to v roce 1984 a zároveň se stala první ženou z Československa, co stanula na vrcholu osmitisícovky. Prvním Čechem byl Josef Rakoncaj, který se na vrchol dostal v roce 1990.

Radek Jaroš na Cho Oyu vyrazil na jaře roku 2004 společně s dalším novoměstským rodákem a mistrem světa v běhu na lyžích, Martinem Koukalem a orientačním běžcem Petrem Vavrysem. Radek stanul na vrcholu dne 10. května společně s Martinem, který se tak stal jediným sportovcem světa, jež v dobách své aktivní kariéry, kdy získával medaile na olympiádách a MS, současně dokázal stanout bez použití přídavného kyslíku na osmitisícové hoře.

Název šesté nejvyšší hory světa, která měří 8201 m, v překladu z tibetštiny znamená „Tyrkysová bohyně“.

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube