Starobylá Mtskheta

U Marie jsme se cítili jako doma. Ráno na nás čekala výborná snídaně- vajíčka, slanina, čerstvá zelenina a gruzijský sýr s džemem domácí výroby- a k tomu všemu nádherný výhled na probouzející se město. Sosa za námi dorazil se svým Mitsubishi Delica, místními nejčastěji užívaným terénním autem. Plánem dne bylo navštívit nedalekou Mtskhetu, která byla původním hlavním městem Gruzie. Po cestě nás provázelo stále ještě velmi větrné, ale díky slunci mnohem teplejší počasí. Pořídili jsme desítky fotografií zdejších monastýrů a ochutnali místní speciality u stánků lemujících obvodové zdi chrámů.
Zbytek dne jsme strávili v samotném Tbilisi, které nám doslova učarovalo. Malé autobusy, tzv. „maršrutky“ jsou spolu s metrem jediným druhem městské dopravy. V ulicích, které přetékají vinotékami, restauracemi a malebnými zákoutími, jsme potkávali i ve všední den stovky turistů z celého světa. Z oken pokoje našeho hotelu jsme si vyhlídli překvapivě architektonicky ztvárněný most Míru, který je v nočních hodinách i hrou problikávajících světel. Mostem jsme se dostali přes řeku do parku k monumentální stavbě připomínající dvě propojené kónické trubky. Místní ji prý nemají v oblibě. Nás zaujala možná i tím, že nám připomněla styl Jana Kaplického. Důvodem její neoblíbenosti je asi i to, že tento původně zamýšlený koncertní sál tu stojí obehnán drátěným plotem už několik let nedaleko krásného městského parku nedostavěný.
Prezidentský palác, jehož kopule slouží jako soukromá rozhledna, v nás zase vyvolal vzpomínku na Jana Wericha a jeho „Hej pane králi, nebuď líný…“. Sídlo hlavy státu je totiž zasazeno do jedné z nejchudších čtvrtí města, takže doslova ihned vedle bran paláce můžete zahlédnout zchátralé polorozpadlé domky místních starousedlíků. Jak nám ale dnes Sosa vysvětlil, cílem současné vlády je tuto čtvrť obnovit a dát jí novou tvář.
Velký podíl na tom, jak krásné je město samotné v noci, má jistě i to, že široko-daleko není vidět žádná světelná reklama. I ve dne tu potkáte jen velmi málo reklamních tabulí až na jednu výjimku a tou jsou místní politikové. Blíží se totiž volby a jejich tváře jsou po celé Gruzii vylepené doslova na každém sloupu.

GENERÁLNÍ PARTNER

Staňte se generálním partnerem
projektu 15 nejizolovanějších hor světa!

Více informací na telefonu +420 602 537 277 nebo email adrese

HLAVNÍ PARTNEŘI
PARTNEŘI
MATERIÁLEM POMOHLI
PODPORUJI
Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube