Manaslu 8163 m

vrchol dosažen 29. dubna 2009

 

Samagaun a údolí okolo Manaslu bylo z politických důvodů dlouho nepřístupné. Teprve v roce 1950 prozkoumal tuto centrální oblast Nepálu britský cestovatel a horolezec Harold William Tilman. O dva roky později ho následovaly japonské horolezecké expedice, které tři roky neúspěšně útočily na severovýchodní stěnu Manaslu. V té době se v Himálaji a Karákóramu rozpoutal boj o nejvyšší světové vrcholy. Během tří let bylo zdoláno osm ze čtrnácti osmitisícovek a 9. května 1965 dosáhli svého cíle i Japonci na Manaslu. Teprve o pět, resp. šest let později se v sedmdesátém prvním a sedmdesátém druhém pokoušejí o dosažení vrcholu Korejci. Druhá expedice ale končí jedním z největších neštěstí v Himálaji. V lavině zahynulo patnáct horolezců.

Jako první z českých horolezců dosáhl vrcholu této osmé nejvyšší hory světa 10. května 1989 Josef Rakoncaj. Mezinárodní tým L'esprit d'équipe, jehož byl členem, původně naplánoval prvovýstup jižním pilířem a hřebenem, ale zhruba v 7000 metrech svůj výstup navázali na Messnerovu cestu.

Radek Jaroš vyrazil na Manaslu sám na jaře roku 2009 i přesto, že několik měsíců před tím tvrdil, že sólo nikdy nepoleze. Od začátku expedice překonával bolest spojenou se zánětem zubu. Dvakrát během cesty podstoupil v improvizovaných podmínkách řezání dásně , a i když celou expedici byl nucen brát antibiotika, stanul nakonec osamocen na vrcholu v den svých narozenin, dne 29. dubna.

Jméno 8163 metrů vysoké hory má základ v sanskrtu; lze jej přeložit jako „Hora ducha“.

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube