inicio mail me! sindicaci;ón

GB F I D NED PL P RUS SK SLO E UA

RADEK JAROŠ

K2 Expedice 2014

Pro novináře …

Radek JarošRADEK JAROŠ

narozen 29. dubna 1964

FOTKY KE STAŽENÍ (velké rozlišení)

Logo KE STAŽENÍ (cdr a eps)

1998 – Mt. Everest

2002 – Kanghenjunga

2003 – Broad Peak

2004 – Cho Oyu

2004 – Shisha Pangma

2005 – Nanga Parbat

2008 – Dhaulagiri

2008 – Makalu

2009 – Manaslu

2010 – Gasherbrum I

2010 – Gasherbrum II

2011 – Lhotse

2012 – Annapurna

To jsou vrcholy několika z nejvyšších hor světa na kterých jsem stál. Ale třeba taky Huascaran, Artesonrachu, Pik Učitel, Mt. Blanc, Ruka Fatymy … Nebo K2 a Daulaghiri, na kterých jsem nestál, ale k vrcholu měl někdy i hodně blízko. Můj život zásadním způsobem ovlivnila nejvyšší hora světa Mt. Everest. Až do roku 94 mě jenom ve snu napadlo, že bych mohl lézt v Himálaji. Do tý doby jsem si žil normálním životem. Jsem společníkem ve stavební firmě. HCS -  jak já vždycky říkám Horolezci Celého Světa.  Vzešla z horolezectví – a jak jinak – z vejškových prací. Takže jsem mimo práci samozřejmě i lezl a sportoval.

Vždycky jsem obdivoval všestrannost a tak jsem prošel spoustou sportů, například fotbalem, volejbalem, atletikou, běžkama, horským kolem, skalním lezením…

Až přišel r. 94 a možnost odletět na Mt. Everest. Nečekaná příležitost. Ze začátku jsem tomu ani nevěřil a tak jsem odmítal. Ale nakonec jsem odletěl a i když jsme se na vrchol nedostali, neúspěch byl pro mě výzvou. Bohužel jsem nemohl letět v r. 96, kdy expedice odletěla beze mě. Ale v r. 98 už jsem byl členem expedice a společně s Vladimírem Noskem jsme stáli na vrcholu. Neskutečný…! Expedici vedl Zdeňek Hrubý, kterej se stal mým zatím nejčastějším spolulezcem. Hned rok na to jsem nevyužil šance jet na Lhotse, kde všichni z expedice stáli na vrcholu. Já byl „jenom“ na Huascaránu.  Následovaly dva neúspěšný roky.

Prvně Kangchenjunga r. 00 a potom K2 r. 01. Na K2 přišel pro mě zásadní zlom co se týká lezení na osmitisícovky. Už ne velký expedice!  Rozhodl jsem se pro malý družstva. A hned rok na to jsme s Martinem Minaříkem stali na vrcholu Kangchenjungy, která mě nedala spát. Oba a ještě s Petrem Maškem jsme zlezli vrchol Broad Peaku v r.03. A právě Zdenek Hrubý byl poslední do čtveřice ve který jsme zdolali alpským stylem jižní stěnu Shisha Pangmy r. 04. Do tý doby to byl navíc poslední hlavní vrchol osmitisícovky kde nestáli Češi. Jeden z našich nejhodnotnějších výstupů. Před tím jsem ještě na jaře stál společně s kámošem Martinem Koukalem na vrcholu Cho Oyu r. 04. Díky našemu „čundru“ se Martin stal jediným aktivním vrcholovým sportovcem kterej zdolal osmitisícovku. A navíc je mistrem světa v běhu na lyžích!

R. 05 byl ve znamení našeho už třetího pokusu o K2. Společně s P. Maškem. Opět se nezadařilo, ale krátce před tím jsem stál sám na vrcholu Nanga Parbatu. Petr se otočil 200m pod vrcholem. Pro mě na něm ale stál. Před tím jsme celej měsíc působili v 4 000 m vysoký  Diamirský stěne sami dva. Bez podpory jakýchkoliv jiných expedic. Úžasný.

V r. 06 jsem se s Kamilem Bortlem a Romanem Langrem pokoušel o Daulaghiri. Podobně jako Petr jsem se otáčel asi 200 od vrcholu. Člověk musí občas najít v sobě sílu k takovýmu rozhodnutí. Dává mu to šanci se ještě někdy vrátit.

Člověk míní, život mění. A tak v současnosti nejsem zahradní architekt jak jsem chtěl, ale „profesionální“ horolezec. A to hlavně díky spolupráci s tkovýma značkama jako je náš nejlepší výrobce outdoorovýho oblečení do extrému Sport Schwarzkopf a jeho značka HIGH POINT. No a všechno pro lezení a outdoor najdete u dalšího partnera – v síti prodejen ROCK POINT. Nebo u značky HI-TEC, dalšího významnýho partnera jehož tváří jsem byl dva roky pro celý svět.

Že jsem profesionál ale neznamená že jenom lezu, lezu a lezu. Právě naopak. Občas říkám, že od tý doby co jsem horolezec nemám čas na lezení. Něco na tom je, protože za mnou nestojí tým lidí, ale veškerou agendu si dělám sám a tak jsem meneger, sekretářka, řidič, fotograf, filmař… A i díky tomu vznikly dvě knihy Dobývání nebe a Hory shora. Každý rok i nástěnný kalendář, ten letošní je z expedic do Peru a na Daulaghiri. Ze všech expedic mám i filmy, některý vysílaly i v ČT a ten  poslední se jmenuje Z do 8 000 m.  A na světě je i výstava velkoplošných fotografií Nepál 1 000 až 8 848 m., kde společně s fotografem Andrejem Macenauerem představujeme život pod horama i na jejich vrcholcích. Všechny tyhle díla jsou k objednání na www.radekjaros.cz, kde je i archiv expedic a pokud na ní zrovna jsem, můžete tady číst aktuality a vidět fotky přímo z akce.

A co dál? Člověk musí snít a mít před sebou i cíle. Aby měl za čím jít. Za mnou je teď na jaře lezení ale i další příprava na Korsice a v Thajsku. A taky účast na přípravě Expedice Altaj-Cimrman, jejímž cílem je vylezení a pojmenování bezejmenné hory v pohoří Altaj po Járovi Cimrmanovi.

No a to hlavní Expedice na K2, Gasherbrum I a Gasherbrum II. Odlétáme se Zdenkem Hrubým 19.5.

 Když půjde všechno podle plánu, tak ještě podzim v Indickým Himálaji, kde s vynikajícím lezcem Pavlem Jonákem dáme snad něco hodnotnýho na některou „šestku“. Hodně vysokou.

Tolik skutečnost. A ten sen? Všech čtrnáct osmitisícovek Koruna Himálaje!

Radek 

Fotky ve velkém rozlišení pro media - ke stažení. Kliknutím na náhledy dostanete fotografii v potřebné velikosti.

Zobrazeno 17 973 x.

Není žádný komentář »

Tvůj komentář

*

HTML-Tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>